Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Rektörümüzün 2019–2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Mesajı--

24 Eylül 2019 Salı - Görüntülenme: 5693

Sevgili Öğrenciler,

Üniversitemizi tercih ederek ailemize yeni katılan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, dünyanın en eski ve en güzel kentlerinden biri olan Tarsus’a, Tarsus Üniversitesi ailesine hoş geldiniz.

Geleceğimiz sizlersiniz. Üniversitelerin varlık sebebi sizlersiniz. “Talebe” olarak, talep edeceksiniz. Bizler de sizlere elimizden gelenin en iyisini sunma gayretinde olacağız. Bu temel vazifemizi büyük bir aşkla yerine getirme azmindeyiz. Üniversitede her aşamada vazifelerini en iyi şekilde ve şevkle yerine getirmeye çalışan ve öğrencilerimizin yetişmesinde emeği olan idari ve akademik personelimize teşekkür ediyorum.

Burada aldığınız eğitim süresince, yoğun ve anlamlı öğrenme deneyimleri yaşayacaksınız. Her biriniz bu süreçte kendinizi daha iyi tanıyacak, daha iyi bileceksiniz. Şüphesiz, Üniversite, “kendini bilme” yolunda önemli duraklarınızdan biri olacak. Sizlere “değişim ve yeniliklere uyum sağlayabilme yeteneği” kazandırmaya, ilginizi artırmaya, bakış açınızı sürekli geliştirmeye, tutkularınızı ve hayallerinizi çoğaltmaya, kendi yolunuzu bulmada size rehberlik etmeye ve heyecanınıza ortak olmaya çalışacağız. İçinizde keşfedilmeyi bekleyen nice yetenekler var. Tarsus Üniversitesi’nde, kendinizi keşfedeceksiniz.

Hayat boyunca her birimiz kendi hikayemizi yazmaya çalışıyoruz. Kurumlar da öyle. Bugün sizler bu üniversiteyi tercih ederek Tarsus Üniversitesi hikayesinin, hikayemizin, önemli bir bölümü oldunuz. Tarsus Üniversitesi de sizlerin hikayesinin. Tabii ki burada önemli olan nasıl bir hikaye yazmak istediğiniz. Nasıl bir hikayeniz olsun istiyorsunuz? Hedefleriniz? Amaçlarınız? Hayalleriniz? Bu üniversitede, hikayenize önemli sayfalar ekleyeceksiniz. Gelecekte sizleri bekleyen yeni sayfalar var. Hikayenizde kontrol edemeyeceğiniz, hazırlıksız yakalanacağız, sizleri şaşırtacak, hiç beklemediğiniz bölümler olabilir. Ummadığınız fırsatlar karşınıza çıkacak. Hayatınıza yeni insanlar girecek. Bazıları gidecek. Hikayenizin birçok canlı tanığı olacak.

Burada Hocalarımızın hedefi sizlere yol çizmek değil. Bunun yerine, her manada kaybolmamanız ve kendi yolunuzu bulabilmeniz için sizleri gerekli bilgi, beceri ve yeteneklerle donatmaya çalışacaklar.

Üniversiteye başlamadan önce, her biriniz farklı sebeplerle tercih yaptınız. Hangi bölümü/programı seçmiş olursak olalım, değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Burada, bir dizi bilgi, beceri ve yetkinlik kazanacaksınız. Başkalarıyla kuracağımız ilişkiler çok önemli. İnsanlar ne kadar bildiğinizden çok bu bilgilerin onların işine ne kadar yarayacağı ile ilgilenecekler. Her zaman daha iyiyi, mükemmeli arayın. Doğruluktan, dürüstlükten asla sapmayın. Huzuru çatışmada ve bencillikte değil, paylaşmada arayın. Vicdanlı olun. Merhametli olun. Vefalı olun. Özür dilemeyi, teşekkür etmeyi, takdir etmeyi, gönül almayı ve sevmeyi bilin. Sevgi ve saygının karşılıklı olduğunu unutmayın.

Problemlerden kaçmayın. Onlarla yüzleşin. Israrcı olun. Denemekten korkmayın. Başaramamak sizi yıldırmasın. Asla vazgeçmeyin. Sürekli sorunlar konuşmak yerine, onları dert edinin. Çözebileceğiniz bir parçası vardır; siz o parçaya odaklanın. Sorunun o parçasını çözmekle üzerinize düşeni yapmış olursunuz. Böylelikle, sorunun değil çözümün bir parçası/aktörü olursunuz.

Bütün sorunların bir anda çözüleceğini düşünüyor ve böyle bir beklenti içindeyseniz; yanılıyorsunuz. Bazen zorluklarla karşılaşacaksınız. Önünüze engeller çıkacak. Unutmayınız ki bütün doğumlar sancılı olur. Her zorlukla beraber kolaylık vardır. Güneş, her gün bizler için yeniden doğuyor.

Sözlerime son verirken, 2019-2020 eğitim öğretim yılının heyecanlı, verimli, başarılı ve hayırlı olmasını temenni ediyor; öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir üniversite yaşamı diliyorum.

Prof.Dr. Orhan AYDIN

Rektör

16 Eylül 2019, Tarsus

--