Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Konferans: Mehmet Akif’te Hak ve Hakikatin Sesi--

12 Mart 2020 Perşembe - Görüntülenme: 4357

“İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinlikleri kapsamında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ziya Avşar’ın konuşmacı olduğu bir konferans düzenlendi.  İstiklâl Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümü olan bu anlamlı günde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Avşar “İstiklâl Marşımıza ‘Korkma!’ diye başlayan Âkif , bu hitapla aslında Türk milletinin korkusuzluğunu ve yalnızca Allah’tan korktuğunu  hatırlatmaktadır.” dedi. “Dünyanın, savaş ahlâkına mâlik yegâne ordusu, Türk ordusudur.” diyerek Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan Mehmetçiklerden müteşekkil güçlü bir orduya sahip olduğumuzu, maddî ve manevî kanatlarımızla milletçe adalet gölgesi salmaya devam edeceğimizi hatırlattı. Ordu millet olan Türklerin harim-i ismetini ve bayrağını korumak için korkusuzca vatan savunmasına gireceğini vurguladı. Türk milletinin gücüne sıklıkla vurgu yapan Prof. Dr. Avşar : “Bu aziz millet, zalimlerden daha güçlüdür. Çünkü gücünü Hak’tan alır. Bu millet, Hz. Musa'nın asası gibidir. Görünüşte basit bir değnek sanılır; ancak zulmün ve bâtılın karşısında bu asa, ejderhaya döner.” dedi.Bayrağımızın önemine vurgu yapan Prof. Dr. Avşar; düşmanlarımızın, gökten ay ve yıldızı kazımadan bayrağımızı indiremeyeceğini söyledi. Asil mazimizden göklere uzanan bayrağımızın gölgesinde, küfür perdelerini yırtıp hakikate ulaşmak temennisini dile getirdi.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın, katkılarından dolayı Prof. Dr. Ziya Avşar’a plaket takdim etti.

--