Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Kamuoyu Duyurusu--

15 Ekim 2023 Pazar

                İnsan haklarını, evrensel değerleri ve uluslararası hukuku ihlal eden İsrail, başta üniversiteler, hastaneler ve ibadethaneler olmak üzere Gazze’de kamu binalarına saldırmakta ve masum sivilleri katletmektedir. Bununla da kalmayıp temel insani gereksinimlerden mahrum bırakılan savunmasız insanlar evlerini ve topraklarını terk etmeye zorlanmaktadır. Tüm dünyanın şahit olduğu bu kanlı şiddet, baskı ve saldırı eylemleri ise giderek yaygınlaşmaktadır.

                Filistin’de yaşanan ve savaş hukuku ile ahlaki değerleri yok sayan bu insanlık dışı müdahalelere karşı çıkarak bilim insanlarını, ulusal ve uluslararası akademik kurumları Filistin halkıyla dayanışmaya çağırıyor ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası aktörleri görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz.

 

Tarsus Üniversitesi Senatosu

--