Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

17 Kasım Dünya Prematüre Günü Etkinliği--

17 Kasım 2021 Çarşamba - Görüntülenme: 2884

17 Kasım Dünya Prematüre Günü
Mucizenin Doğuşu
Prematüre doğum, gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumlardır ve yenidoğan ölümlerinin en önemli nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde yılda 15 milyon bebek prematüre olarak doğmakta ve bunun sonucu olarak 1 milyonun üzerinde bebek bir yaşını tamamlayamadan yaşamını kaybetmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü son verilerine göre Türkiye’deki prematüre doğum oranı yıllık %15,6’dır. Türkiye’de 2017 yılı bebek ölümlerinin %64.4’ünün yenidoğan döneminde olduğu bildirilmektedir. Bu ölümlerin %13.2’si ilk gün ve %42.6’sı ilk haftada gerçekleşmiştir.
Prematüre bebeklerimizin kaliteli yaşam hakkına toplumun dikkatini çekmek amacıyla 17 Kasım tarihinde Tarsus Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Tarsus Devlet Hastanesi işbirliği ile Dünya Prematüre Günü etkinliğimiz Tarsus üniversitesi toplantı salonunda yüz yüze ve eş zamanlı olarak online şekilde gerçekleştirilmiştir.

--