Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Rektörümüzün Yeni Yıl Mesajı--

31 Aralık 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 5189

Tarsus Üniversitesinin Değerli Mensupları,

 

Üniversitemiz, 18 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla Mersin Üniversitesi bünyesinden ayrılarak müstakil bir üniversite niteliğinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Üniversitemizin ilk adımı olarak nitelendirdiğim bu süreçte katkı sağlayan kişi ve kurumlara şükranlarımı sunarım.

 

Üniversitemizi yapılandırmada ve iyileştirmede 2018 yılı için planladığımız hedeflerin önemli bir kısmına ulaştık. Akademik ve idari yapılanma, kurumsallaşma, kampüs yer seçimi, fiziki altyapı, bilişim altyapısı, ön lisans, lisans ve lisansüstü seviyede yeni eğitim-öğretim programları, yeni araştırma merkezlerinin kurulması, uluslararasılaşma, kalite yönetimi, akreditasyon, stratejik planlama ve benzeri birçok konuda çalışmalarımızı başlattık. 2019 yılı içerisinde bu çalışmalarımızı azimle devam ettireceğiz. Güven üzerine bina edilen şeffaf bir kurumsal yapı oluşturmak ve koridorlarına sinmiş bir akademik kültür inşa etmek, ihtimam göstereceğimiz öncelikli konular arasındadır.

 

Tüm kalbimle inanıyorum ki, Üniversitemizi hep birlikte çok güzel yerlere taşıyacağız ve yücelteceğiz. Aklın ve gönlün ortak ikliminde, ufkumuzu ve enerjimizi birleştirerek nice güzel başarılara imza atacağız.

 

Birbirimizden ilham alarak sıkı bir çalışmayla 2019’u Üniversitemiz için parlak bir yıl hâline getirebileceğimizi umuyor; akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde verimli, başarılı ve hayırlı bir yıl temenni ediyorum.

 

Prof. Dr. Orhan AYDIN

--