Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Tarsus Üniversitesi ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Arasında İşbirliği Protokolü--

17 Ocak 2020 Cuma - Görüntülenme: 4855

Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan’ın imzaladığı protokol ile Tarsus Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) üyesi firmaların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilecek proje ve programlar yoluyla firmaların gelişimine destek vermek adına MTSO hizmet binasında imzalanan protokol törenine Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Darıcı, MTSO Eğitim Hizmetleri Komite Üyesi Tamer Güner ve Tarsus Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi M. Sami Süygün katıldı.

Rektör Aydın, protokol kapsamında eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet özelinde sürdürülebilir işbirliği ile bölgesel kalkınma odaklı yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Üniversitelerin bölgesel kalkınma odaklı olmasının önemine vurgu yapan Aydın, Üniversite olarak bölge ile ilgili kapsamlı analizler yaptıklarını ve bölgenin ihtiyaçlarını ve bölgesel üstünlük ve fırsatları da dikkate alarak odak alanlarını belirlediklerini ifade etti. Uluslararası ticaret ve lojistiğin, Tarsus Üniversitesinin odak alanlarından biri olduğunu söyleyen Aydın, bu alanda ön lisanstan doktoraya geniş bir spektrumda kapasite oluşturduklarını ve bu kapasiteyi daha da geliştireceklerini ifade etti.

Başkan Kızıltan ise Tarsus Üniversitesinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek imzalanan protokol vesilesi ile Üniversite ile olan ilişkilerinin daha da artacağına inandığını belirtti. Başkan Kızıltan, Tarsus’un çok önemli bir kent olduğunu ve Üniversitenin Tarsus’u ve bölgeyi hak ettiği yere taşıma noktasında katkı sağlayacağını belirtti. Başkan Kızıltan, MTSO’nun bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bölgenin gelişmesi için yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

 

 

--