Tarsus Üniversitesi’nin temelleri 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tarsus Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, 2005 yılında Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu kurulmasıyla eğitim faaliyetlerini genişletmiştir.Bugün itibari ile 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarsus Üniversitesi

Konferans: İstiklal Marşı'nı Anlamak--

04 Mart 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 4182

“İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü” etkinlikleri kapsamında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin'in konuşmacı olduğu “İstiklal Marşımızı Anlamak” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Tarsus Ticaret Borsası Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın, Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru, Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Ercan Elbir, Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.


Prof. Dr. Çetin, bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biri olan  İstiklal Marşının, istiklal mücadelemizin en zorlu döneminde, tarihe direniş kararlılığımızın zirvede olduğu bir dönemde yazıldığını hatırlattı. Milli kimliğimizin sembolü olan İstiklal Marşının, sadece milli mücadele süreci içerisinde anlamlı olan ve o dönemle sınırlı kalan bir metin olmadığını ifade etti. “Türk’ün kendi vatanında, kendi hür iradesinin hâkim olduğu, tam bağımsız bir Türk milleti olarak var kalması İstiklal Marşı’nın içselleştirilmesine bağlıdır.” sözleriyle İstiklal Marşımızın önemine vurgu yaptı.

Konferansın sonunda, Rektör Prof. Dr. Orhan Aydın ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Seçer, katkılarından dolayı Prof. Dr. Nurullah Çetin’e birer plaket takdim etti.

--